T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Tokat İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Tokat İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Yaşlılarımız İçin Koronavirüs Rehberi

Güncelleme Tarihi: 03/04/2020

1. Sokağa çıkma yasağına mutlaka uyun.

2. Size yardım edebilecek durumda olan komşu, arkadaş ve akrabalarınızdan yardım istemeye çekinmeyin. Unutmayın, olağanüstü bir durum içinde yaşıyoruz, çekingen olmayın! .

3. Yakınınız yoksa veya sizden uzakta yaşıyorsa/ hastalanmış ise/ riskli grupta ise, öncelikle devletten yardım isteyin:

     a.112, 155 ve 156 telefon numaralarını arayıp, sorunuzu sorun ve ihtiyaçlarınız için yardım isteyin

     b.Belirli zamanlarda televizyonunuzu açın, halka yönelik kamu spotlarını ve bilgilendirici kısa videoları izleyin.

     c.Sağlıkla ilgili acil bir sorununuz olursa 112’den yardım isteyin.

     d.Kapınıza gelen ve yardım kuruluşundan geldiğini söyleyen herkese inanmayın, kimlik isteyin, şüphelendiyseniz kapınızı kapatıp komşularınızdan yardım isteyin.

     e.İLAÇ RAPORLARININ SÜRELERİ UZATILDI, RAPORLU İLAÇLARINIZI YAZDIRMANIZA GEREK YOK, ECZACINIZDAN İSTEYİN.

     f. Sağlığınızla ilgili bir sorun, ilaç veya hastalıkla ilgili sorularınız olursa, aile hekiminize veya sizi takip eden uzman doktorlara telefonla ulaşın. Salgın süresince pek çok hastane ve klinik öncelikle kendi takipli hastalarına telefonla görüşme imkanı sağlamaktadır. Acil bir sorun olmadıkça hastanelere başvurmayın.

4. Sevdiğiniz kişileri telefonla arayın ve sık sık konuşun, yalnızlık duygunuz azalır. Telefon veya internetle görüntülü de iletişim kurmanız mümkün. Nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız sevdikleriniz yardımcı olacaktır. Bilmiyor olmanız utanılacak bir şey değil.

5. Beslenmenize dikkat edin, mutlaka sofra kurun ve sağlıklı yiyecekler tüketin. Bol sıvı almayı unutmayın, susuz kalmayın. Her zamanki diyetinize uyun, tansiyon ve şeker kontrolünü ihmal etmeyin.

6. Evin içinde yürüyüş ve egzersiz yapın, tek seferde değil günün belli saatlerinde birkaç kez 5-10 dakikalık yürüyüş/ hareket yapmaya gayret edin.

7. Uykunuzu ihmal etmeyin, gece uyuyamıyorsanız, gündüz öğle saatlerinden önce kısa şekerlemeler yapabilirsiniz, böylece dinlenmiş hissedersiniz ve gece yine uyuyabilirsiniz.

8. UNUTMAYIN! Bu salgını tek tek değil hep birlikte yeneceğiz. Kurallara uyarak başka insanlara yardım etmek ruh sağlığımıza iyi gelecektir.

9. CORONA ŞÜPHESİ UYANDIRAN ATEŞ, ÖKSÜRÜK, NEFES DARLIĞI GİBİ BELİRTİLERİNİZ VARSA HEMEN 112’Yİ Arayın!