T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Tokat İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Tokat İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

KORONAVİRÜS DÖNEMİ İNTERNET KULLANIMI

Güncelleme Tarihi: 06/05/2020

         Bilindiği gibi tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkileyen salgın kapsamında alınan tedbirler ile toplumun çoğunluğu evde zamanını geçirmekte ve eğitim, çalışma, bilgi edinme, iletişimi sürdürme, sosyalleşme, çeşitli etkinler, meşguliyet, eğlence gibi daha birçok amacın sağlanmasında teknolojiden oldukça faydalanmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu süreçte Mayıs ayının ilk haftasında yer alan  BİLİŞİM HAFTASI’ nın anlam ve önemi artmıştır. Evde olduğumuz bu günlerde teknolojinin faydalı kullanımının yanı sıra aşırı ve zararlı kullanımı da bir risk olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek iş gerekse eğitim gibi birçok konuda hayatımızı sürdürebilmemizde bilişim teknolojilerinin sağladığı fayda göz ardı edilemezken; bilişim teknolojilerini bilinçli kullanımı konusunda özel dikkat göstermemiz gerekmektedir. Bu konuda özellikle çocukların sağlıklı zihinsel ve ruhsal gelişimini korumak adına anne babaların rolü büyüktür. Çocuklarının internette karşılaşabileceği olası tehlikelerden korunmasında ailelere tavsiyelerimizi şu şekilde sıralayabiliriz:

- Ebeveynler olarak internet ve bilişim teknolojileriyle ilgili temel başlıklar hakkında bilgi sahibi olun.

- Bilgisayarın evinizde ailenizin hep birlikte zaman geçirdiği yaşam alanında olmasına ve çocuğunuzun internet kullanımının kontrolünüzde olmasına dikkat edin.

- İnternet kullanımı ile ilgili olarak, belirli ve kesin kurallar koyun ve başta kendiniz olmak üzere ailedeki herkesin bu kurallara uyması konusunda kararlı olun.

- Çocuğunuzun internette kalacağı süreleri karşılıklı anlaşarak belirleyin.

- İnternette karşılaştığı her şeye inanmaması konusunda çocuğunuzu uyarın.

- Çocuğunuzla, internette neler yaptığı, kimlerle iletişim halinde olduğu konusunda sürekli konuşun.

- Şifre ve kişisel bilgilerini paylaşmaması konusunda çocuğunuzu uyarın.

- İnternette yaşadığı herhangi bir sorun olduğunda, çocuğunuzun bu durumu sizinle paylaşabileceği konusunda kendisini rahat hissetmesini sağlayın.

- Eğer çocuğunuz bir sosyal ağa üyeyse (facebook,myspace,twitter vb.) orada neler yaptığı ve kimlerle arkadaşlık kurduğuyla ilgili bilgi sahibi olmaya çalışın.

- Çocuğunuzun oynadığı , sevdiği oyunlar ve siteler hakkında bilgi edinin. Oynadığı oyunlar hakkında onunla konuşun.

- Çocuğunuzun öğretmeniyle iletişim halinde olun.

- Birçoğumuzun evlerinde zaman geçirdiği şu günlerde internet ve bilişim teknolojileriyle geçirdiğiniz zamanı bilinçli kullanın ; sevdiklerinize ve çocuklarınıza zaman ayırmayı, onlarla keyifli zamanlar geçirmeyi, oyunlar oynamayı ihmal etmeyin. Unutmayın hiçbir bilgisayar oyunu birlikte geçirdiğiniz keyifli zamanların yerini tutamaz.

          Ailelerimiz bu dönemde internet ve bilişim teknolojilerinin bilinçli kullanımı konusunda detaylı bilgiye aşağıda paylaşıma sunulan kaynaklardan ulaşabilirken ayrıca Müdürlüğümüz Sağlıklı Hayat Merkezinde  356 212 8505 (dahili 5536-5546) numaralı hatlardan hizmet veren Psikososyal Destek Hattında görevli psikologlarımızdan gerek duydukları noktada yardım ve danışmanlık alabilirler. 

 

Psikolog Seda ÇELİK